Підстави для повної матеріальної відповідальності

Кодексом законів про працю України чітко визначені підстави настання повної матеріальної відповідальності працівника (ст. 134 Кодексу). Наявність підписаного письмового договору зобов’язує працівника відшкодувати шкоду у разі не забезпечення цілісності майна, переданого йому на збереження чи з іншої мети (ст. 134-135-1 Кодексу).
Договір про матеріальну відповідальність може бути підписаний тільки при одночасній наявності таких обставин:
досягнення працюючою особою 18 років;
виконувані роботи, займана посада передбачена в Переліку, закріпленому у постанові Державного комітету Ради Міністрів СРСР із праці і соціальних питань Секретаріатом Всесоюзної центральної ради профспілок від 28 грудня 1977 року № 447/24 (далі — Перелік № 447/24).
Довідково: постановою Верховної ради України від 12.09.1991 № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Таким чином, Перелік № 447/24 станом на сьогодні є чинним.
Також, у вказаному Переліку № 447/24 закріплено типовий договір, на підставі якого повинен укладатись договір про матеріальну відповідальність із працівником; покладені на працівника посадові обов’язки та (або) виконувані ним роботи повинні бути такими, що прямо пов’язані із збереженням, обробкою чи використанням в процесі виготовлення, транспортування, реалізацією (продажем), переданих (довірених) працівнику цінностей.
Коли хоч одна із перелічених складових відсутня — підписання договору незаконне.
Аналогічна правова позиція підтверджується судовою практикою. Так, у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1992 № 14 «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» визначено, що суд повинен з’ясувати, чи входить працівник до категорії осіб, з якими мають право підписувати договір про матеріальну відповідальність (повну) та чи було цей договір укладено. Коли договір відсутній або його не мали права підписувати, працівника не можуть притягнути до такого різновиду відповідальності.
В постанові Верховного Суду України від 25.04.2012 № 6-16цс12 суд постановив, що оскільки працівник на посаді «торговий агент» не повинен був виконувати роботу, пов’язану із збереженням, транспортуванням, обробкою та використанням у виробництві, а також торгівлею (відпуском) цінностей, посада «торговий агент» відсутня у Переліку № 447/24, то відсутні і правові підстави, щоб вказану особу визнати винною.
З урахуванням викладеного, при підписанні договору про повну матеріальну відповідальність з працівником необхідно дотримуватись вимог укладання договору відповідного типу.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.