
Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» зобов’язує публічних діячів, державних службовців, співробітників Національної поліції, прокурорів, суддів, керівників закладів освіти, військовослужбовців, наукових та педагогічних працівників, адвокатів, нотаріусів, інших посадових та службових осіб підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності володіти державною мовою.

Але засвідчувати відповідний рівень володіння державною мовою, складати іспит та отримувати державний сертифікат мають лише претенденти на посади. Ті особи, які вже працюють на посадах, складати іспит не зобов’язані, оскільки закон не має зворотної дії у часі.

Національна комісія зі стандартів державної мови у межах своїх повноважень організовує іспит для визначення рівня володіння державною мовою, призначає спеціально уповноважені державою установи, які проводять іспити, та видає державні сертифікати. Іспити проводяться на спеціально створених іспитових майданчиках, розташованих у 24 областях України, а також у м. Києві. Складати іспит можна на будь-якій локації, незалежно від місця проживання.

Для складання іспиту та отримання сертифіката про рівень володіння державною мовою, претенденту необхідно:
онлайн зареєструватися за посиланням:
https://exam.mova.gov.ua, зазначивши ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів); при реєстрації у календарі є активними тільки ті дати, на які в обраному центрі є вільні місця, інакше ви побачите повідомлення, що вільних місць у центрі немає, але додавання вільних місць у системі відбувається постійно;

прийти на зареєстрований час до обраної локації із документом, що ідентифікує особу, та пристроєм КЕП;

Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту.

Рівень володіння державною мовою підтверджує державний сертифікат.
До відома: відповідний документ про повну середню освіту з оцінкою «відмінно» з предмета «українська мова» підтверджує засвоєння визначеного навчальними програмами обсягу знань, а не визначає рівень володіння державною мовою. Посвідчення старого зразка підтверджують лише сам факт вільного володіння українською мовою.