За цивільно-правовим договором дві сторони домовляються:
про виконання робіт або надання послуг, із зазначенням їх вичерпного переліку в договорі. Факт виконання обов’язково оформляють актом виконаних робіт/наданих послуг;
конкретні строки виконання робіт/надання послуг або кожного окремого їх етапу;
вартості виконання робіт, надання послуг.
Виконавець за договором отримує оплату за кінцевий результат.
Слід звернути увагу, що такі відносини не регулюються та не відносяться до трудового законодавства. Сторону (виконавця) не включають до штатного розпису, він не підпорядковується правилам трудового розпорядку і не претендує на соціальні гарантії від держави (наприклад, оплату лікарняного) та підприємтсва, на які можуть розраховувати працівники за трудовим договором. Кожна зі сторін у будь-який момент може розірвати договір.
Не слід укладати цивільно-правові договори на тривалий строк замість трудових, бо при перевірці їх можуть перекваліфікувати в трудові договори на підставі:
1) некоректного предмету договору, який зазначається узагальненим, наприклад «надання бухгалтерських послуг», без уточнення, які саме послуги надаються для виконання умов договору. Краще конкретизувати, як приклад, «складання первинних документів, заповнення книги обліку доходів, складання та подання звітності»;
2) системність — укладення цивільно-правового договору з одним виконавцем двічі та більше за рік.
Податки і збори за виплатами цивільно-правового договору такі самі як за трудовим договором.
Одночасно з виплатою винагороди утримується Податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18% від суми виплати (п. 168.1.1 Податкового кодексу України). Якщо акт виконаних робіт підписали, але не оплатили, податок сплачується протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5 Податкового кодексу України).
Військовий збір утримується 1,5% від суми винагороди — строки виплат як для Податку на доходи фізичних осіб.
Єдиний соціальний взнос сплачується одночасно з виплатою винагороди в розмірі 22% від суми виплати. Якщо акт виконаних робіт підписали, але не оплатили, то не пізніше 20-го числа наступного місяця після його нарахування.
Замовник зобов’язаний відобразити факт укладання цивільно-правової угоди з фізичною особою у звітності.
Утримання Податку на доходи фізичних осіб і військового збору показується в щоквартальному звіті 1 ДФ. А нарахований Єдиний соціальний внесок — у щомісячному звіті за формою Д4.
Виплати за цивільно-правовим договором із підприємцями, які надавали вам послуги відповідно до зареєстрованих кодів КВЕД, показувати в Д4 не потрібно.
За неподання розрахункуза звіту форми 1ДФ, подання його з порушенням строків, не в повному обсязі або з недостовірними відомостями чи помилками, через які зменшилася або збільшилася сума Податку на доходи фізичних осіб чи змінився платник податків, накладається штраф — 510 гривень. У разі повторного порушення протягом року — 1020 гривень (п. 119.2 Податкового кодексу України).
За неподання звіту за формою Д4, несвоєчасне його подання або не за тією формою — штраф 170 гривень за кожне порушення. В разі повторного порушення протягом року — 1020 гривень.
У разі несплати або несвоєчасної сплати Єдиного соціального внеску — 20% своєчасно не сплачених сум;
якщо фіскальний орган чи суб’єкт господарювання донараховує своєчасно не нарахований Єдиний соціальний внесок — 10% суми донарахованого внеску за кожен повний або неповний звітний період, але не більше 50% суми донарахованого Єдиного соціального внеску; на суму недоїмки буде нараховано пеню в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу.
Якщо не нарахували, не утримали або не сплатили до бюджету Податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу за цивільно-правовим договором і це порушення виявлять контролюючі органи, штраф буде 25% суми Податку на доходи фізичних осіб , який треба було нарахувати чи сплатити. А за повторне порушення протягом 1095 днів — 50% суми Податку на доходи фізичних осіб , втретє й більше протягом 1095 днів — 75% суми Податку на доходи фізичних осіб (п. 127.1 ПКУ).
Якщо ви самостійно виявили недоплату або несвоєчасну сплату військового збору, доведеться сплатити пеню (п. 129.1 Податкового кодексу України). Нараховується вона після закінчення 90 днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати зобов’язання. У нашому випадку це день виплати фізичній особі доходу, який обкладається Податку на доходи фізичних осіб або військовим збором, а якщо дохід не виплатили — гранична дата сплати (ст. 168.1.2 Податкового кодексу України).
Адміністративні санкції (ст. 1634 КпАП), які застосовуються до підприємців або посадових осіб юридичної особи:
попередження або штраф від 34 до 51 гривні — не утримали або не перерахували до бюджету Податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу фізичній особі, не подали чи несвоєчасно подали звіт 1ДФ;
штраф від 51 до 85 гривень — за повторне подібне порушення протягом року.