Складання тактики захисту

Після вивчення матеріалів справи та здійснення необхідних виписок захисник приступає до попередньої підготовки фактичної і правової позиції у справі.
Фактичну позицію адвокат виробляє на основі аналізу, оцінки та перевірки наявних у справі доказів. Це дозволить йому встановити якими доказами обґрунтовується та чи інша вимога, яка з цих доказів помилкова, суперечлива, не володіє ознакою допустимості.
Для попередньої підготовки правової позиції у справі захисник звертається до законодавчого матеріалу (Кодексів, законів та інших нормативно-правових актів), керівних роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, а також до судової практики Верховного Суду України.
Після цього адвокату бажано зустрітися з клієнтом з метою:
1) погодити з ним фактичну і правову позицію з пред’явленою вимогою, яку вони будуть відстоювати у судовому засіданні;
2) дізнатися від клієнта, які є додаткові докази, які з тих чи інших причин не опинилися в справі;
3) обговорити, які клопотання доцільно підготувати і заявити в судовому засіданні;
4) предметно роз’яснити клієнту його права та обов’язки в судовому засіданні;
5) визначити тактику захисту на суді.
При узгодженні зі своїм клієнтом фактичної позиції за пред’явленими вимогами позиція захисника ні за яких обставин не може і не повинна розходитися з позицією клієнта.
Захиснику бажано роз’яснити клієнту його процесуальні права та обов’язки, порядок проведення судового засідання, поведінку в судовому засіданні, попередити про відповідальність за порушення дисципліни в судовому засіданні або невиконання вказівок головуючого судді, корисним роз’яснити коло учасників справи, їх правове становище.

При розробці методики і тактики захисту в судовому засіданні захисник з клєнтом повинні визначитися з переліком наступних питань:
чи можливо розгляд справи у відсутності будь-кого з викликаних осіб та сторін судового розгляду;
з кого і чого починати досліджувати матеріали справи;
кому, коли і які питання необхідно поставити в ході дослідження доказів;
заявляти клопотання і якщо так, то які і на якому етапі судового розгляду.

Якщо в справі беруть участь кілька адвокатів, то при підготовці до судового засідання представляється корисним узгодити позиції захисту без шкоди інтересів свого клієнта.
В судовому засіданні адвокат як один з учасників судового розгляду користується рівними правами за поданням доказів, участі в їх дослідженні та заявлені клопотань.
У підготовчій частині судового засідання адвокат зосереджує свою увагу і зусилля на забезпеченні законності складу суду. При наявності даних, що свідчать про прямий або непрямої зацікавленості суддів у результаті справи, захисник заявляє їм відвід. Крім того, захисник має право заявити відвід секретарю судового засідання, перекладачеві, спеціалісту, експерту, прокурору та іншим учасникам судового процесу.

У підготовчій частині судового розгляду захисник має право заявляти різні клопотання, в тому числі:
про виклик свідків, експертів, спеціалістів; про витребування речових доказів і документів; про зміну запобіжного заходу; про виключення з розгляду справи неприпустимих доказів; про призначення і виробництво експертизи в суді.

Будь-яке клопотання захисника має бути продумано, узгоджене з клієнтом. Дуже важливо тактично вчасно заявити клопотання.

Особливе значення в тактиці здійснення захисту на суді має питання про те, з кого і з чого починати дослідження матеріалів у справі. Черговість дослідження доказів визначається стороною, що представляє докази у справі. Тому захисник повинен продумати питання представлення суду такі докази і в такій послідовності, щоб вони підтверджували обрану лінію захисту.

Завершує велику і складну роботу адвоката в судовому розгляді участь у судових дебатах. Завдання захисника в дебатах полягає в тому, щоб сприяти формуванню у суддів переконання, сприятливого для свого клієнта.
Захисна мова має певну структуру і повинна містити такі складові частини: вступ; аналіз фактичних обставин справи; розбір юридичного боку пред’явленої вимоги; висновок.
Вступна частина мови визначає стержень, за яким далі розвиватиметься виклад матеріалу. Вона може в одному випадку починатися з оцінки суспільно-політичного значення справи, в іншому – з вказівки на специфічні особливості справи, в третьому – з викладу загальних посилок до обґрунтування позиції захисника.
Найбільш відповідальним розділом захисній промові є виклад обставин справи з позиції захисту і аналіз всіх доказів, які досліджені в судовому засіданні. Аналіз, як правило, починається з критичної оцінки кожного доказу з позиції захисту. Після цього необхідно показати всі досліджені докази в сукупності, звертаючи увагу на наявність або відсутність їх взаємного зв’язку.

Робота адвоката в суді першої інстанції щодо здійснення захисту клієнта не закінчується проголошенням захисної промови. Професійний обов’язок захисника зобов’язує його вивчити протокол судового засідання і при необхідності принести на нього відповідні зауваження. Цю роботу, крім адвоката, який брав участь в судовому розгляді, інший захисник виконати не може. Щоб не пропустити строк на ознайомлення з протоколом, адвокат звертається до суду з письмовою заявою про те, щоб він повідомив його про день виготовлення протоколу судового засідання і представив реальну можливість з ним ознайомитися.
При вивченні протоколу судового засідання та принесення на нього зауважень адвокат використовує не тільки справу, а й своє досьє, ті записи (можуть бути і диктофонні записи), які він вів у процесі судового розгляду.
Про результати розгляду зауважень суддя виносить мотивовану постанову про посвідчення їх правильності або про їх відхилення.
Після проголошення судом рішення, в залежності від результату розгляду справи, адвокат обговорює можливість оскарження даного рішення та підготовки апеляційної скарги. Якщо ж клієнт виявить бажання оскаржити прийняте рішення адвокат зобов’язаний допомогти йому в написанні апеляційної скарги або на його прохання написати її від свого імені. Так само в залежності від розгляду справи в апеляційній інстанції адвокат здійснює певні заходи для підготовки до касаційного оскарження рішення судів попередніх інстанцій.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.