БАНКРУТСТВО ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Кодекс України з процедури банкрутства – основні моменти для фізичних осіб.

Провадження відкривається за заявою боржника у таких випадках:

  • заборгованість перед кредиторами становить не менше 30 мінімальних зарплат;
  • припинив погашати борги у розмірі понад половини (50 %) місячних платежів за кожним із кредитних зобов’язань впродовж двох місяців;
  • винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у боржника майна, яке можна стягувати для покриття боргів.

Ніхто з кредиторів не може ініціювати банкрутство боржника.

Для цього боржник за місцем проживання звертається до господарського суду, який призначає арбітражного керуючого.

Подаючи заяву до суду, боржник має надати і інформацію про операції з його рухомим і нерухомим майном впродовж останнього року.

ДАЛІ – 1) Боржник може досягти домовленості з кредиторами про реструктуризацію боргу, яка може передбачати зміну строків виплат або продаж частини майна боржника. Проте вона не повинна тривати понад 10 років. АБО 2) Якщо впродовж 120 днів після відкриття провадження в суді боржник і кредитори не домовилися про реструктуризацію, суд оголошує про банкрутство боржника.

Після цього починається процедура погашення боргів. Джерелом є так звана “ліквідаційна маса” майна боржника.

Проте до неї не належить житло, яке є єдиним для боржника та його родини. Це може бути квартира не більша за 60 кв м або будинок не більше 120 кв м. При цьому на кожного члена родини не повинно припадати понад 13,5 кв м житлової площі.

До ліквідаційної маси також не зараховуються кошти боржника на рахунках у пенсійних фондах та фондах соціального страхування.

Арбітражний керуючий відкриває окремий банківський рахунок для задоволення вимог кредиторів. В першу чергу із нього сплачуються судовий збір та винагорода за працю арбітражного керуючого (не менше двох н.м.д.г.), а також оплата послуг оцінщиків майна.

За рішенням суду чи арбітражного керуючого на час процедури банкрутства боржнику може бути тимчасово заборонено виїжджати за кордон.

В Прикінцевих положення цього Кодексу передбачено п’ятирічний перехідний період, який дозволяє реструктурувати іпотечні валютні кредити.

При цьому мораторій на вилучення квартир боржників, запроваджений у 2014 році, втрачає чинність.

Сума зобов’язань боржника фіксуватиметься у гривні за курсом НБУ у день відкриття провадження про банкрутств.

Реструктуризація боргів за валютними іпотеками може бути розрахована на 10-15 років, залежно від площі помешкання.

Сума боргу фіксується, нарахування відсотків і штрафів припиняється.

Після завершення процедури банкрутства усі борги вважаються погашеними чи списаними, навіть якщо майна боржника не вистачило для розрахунків.

Банкрут повинен надати вичерпну інформацію про своє майно і майно членів своєї родини. При цьому арбітражні керуючі мають право отримувати і конфіденційну інформацію стосовно боржника та його майна.

Якщо боржник подає неправдиву інформацію, суд може закрити провадження про банкрутство.

Впродовж наступних трьох років банкрут не може вважатися особою із бездоганною діловою репутацією, і впродовж п’яти років має повідомляти про своє банкрутство, якщо хоче укласти новий договір позики, застави чи поруки, або взяти кредит.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.